PopUp Aholic

KLAUZULA RODO-PUP

DJ-ImageSlider

  • x11listopada-www.jpg.pagespeed.ic.Zkggy7Cg8v

Widzę to w Wildze - projekt w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne

Gminny Ośrodek Kultury otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum kultury w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne.

Program skierowany był do domów kultury, które gotowe są prowadzić nowatorskie działania animacyjne projektowane w oparciu o wcześniej przeprowadzoną diagnozę i poddane ewaluacji.

Głównym celem projektu było nawiązywanie stałych relacji z mieszkańcami Wilgi, odkrywanie nowych talentów i wzmacnianie potencjału społecznego co zaowocowało stworzeniem wspólnych projektów na rzecz społeczności lokalnej i przestrzeni publicznej.

 

W realizacji zadania mogliśmy liczyć na pomoc Pani Agnieszki Pajączkowskiej „latającego animatora” oraz Pani Julii Olesińskiej „latającego socjologa”. Obie Panie udzieliły nam merytorycznego i fachowego wsparcia w zakresie przeprowadzenia lokalnej diagnozy społecznej, a także pomogły nam przeprowadzić ewaluację projektu. Mogliśmy skorzystać z ich wiedzy i doświadczenia z zakresu zarządzania projektami i współpracy ze społecznością lokalną.

Dzięki otrzymanym środkom finansowym mogliśmy ogłosić konkurs pt. „Widzę to w Wildze” na zadania realizowane przez naszych mieszkańców. Komisja w skład której wchodzili: Bogumiła Głaszczka, Ks. Krzysztof Węgrzynek, Stanisława Woźniak, Wojciech Parol i Wioletta Pakos ocenili 10 wniosków z których 7 otrzymało dofinansowanie na realizację.

Wnioski nagrodzone:

1. "Zasmakuj w naszej tradycji" Autor: Koło Gospodyń Wiejskich w Wildze; kwota dofinansowania 4000 zł.

Warsztaty kulinarne dla dzieci i młodzieży prowadzone przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Wilgi będą odbywają się raz w tygodniu w Gminnym Ośrodku Kultury w Wildze. Tematem przewodnim warsztatów jest kultywowanie tradycji kuchni regionalnej z terenu Wilgi, Garwolina, Mazowsza. Uczestnicy pod okiem pań będą przygotowywać wybrane potrawy. Każde spotkanie zakończone będzie wspólnym biesiadowaniem. Zebrane przepisy zostaną zapisane w formie elektronicznej, a następnie "obrobione" i z nową szatą graficzną wydrukowane dla wszystkich uczestników. Wybrane zdjęcia z przebiegu projektu wraz z przepisami będą materiałem do przygotowania prezentacji multimedialnej oraz przygotowania kalendarza kulinarnego na 2015 rok.

2. "Taniec to zdrowie" Autor: Agnieszka Widłak; kwota dofinansowania 2500 zł.

To zajęcia taneczno – ruchowe realizowane na podstawie tańca "Zumba" dla dzieci i dorosłych. Poprzez taniec i ruch rozwijają się u dzieci umiejętności motoryczne. Doskonale wpływają na cały organizm. Taniec także doskonale wpływa na umysł i psychikę. Jest doskonałą okazją do wspólnych spotkań, współdziałania w grupie, wspólnej zabawy i integracji.

3. "Decoupage ozdabiamy szarą rzeczywistość" - Autor: Bożena Węgrzynek; kwota dofinansowania 3000 zł.

W warsztatach odbywających się w GOK- u biorą udział osoby w różnym wieku, które pod okiem instruktora zdobywają nowe umiejętności manualne. Podczas spotkań uczą się techniki ozdabiania przedmiotów polegającej na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię (praktycznie każda powierzchnia: drewno, metal, szkło, tkanina, plastik, ceramika) wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej. Poza tym zajęcia te pozwolą na rozwijanie artystycznych umiejętności oraz własnej kreatywności. Nauczą uczestników współpracować w grupie, dzielić się doświadczeniem i wiedzą, oderwać się od spraw codziennych.

4. "Warsztaty teatralne dla dorosłych" - Autor Kinga Wiśniewska; kwota dofinansowania 3200 zł.

Adresowane do dorosłych osób w różnym wieku, które raz w tygodniu w GOK –u przez dwie godziny ćwiczą technikę mowy, zwiększają świadomość swojego ciała, pracują nad różnymi formami teatralnymi. Nawiążą także nowe znajomości lub odnowią już istniejące, a przede wszystkim dobrze się bawią. W atmosferze zabawy i bezpieczeństwa uczestnicy pracują nad przełamywaniem "oporów" wobec własnej osoby i wobec innych, a rozwinięty twórczy potencjał, otwartość i wyobraźnia pozwolą im na zdobycie większej pewności siebie.

5. "Poranki z Montessorii zajęcia dla dzieci w wieku 2-4 lat" - Autor: Anna Sekuła; kwota dofinansowania 4000 zł.

Inicjatywa ta skierowana jest do dzieci z terenu naszej gminy. Głównym celem zadania jest rozwój indywidualnych cech osobowości, zdobywanie wiedzy, nabycie umiejętności współdziałania w grupie oraz zwiększenie umiejętności manualnych, rozwijanie koordynacji wzrokowo ruchowej, jednym słowem nauka poprzez zabawę. Maluchy mają okazję na samodzielne odkrywanie rzeczywistości, naukę podstaw języka angielskiego, zdobycie pierwszych kolegów i przyjaciół. We wszystkich tak trudnych ścieżkach rozwoju nauczyciel prowadzący zajęcia jest tylko pośrednikiem pomiędzy otoczeniem i dzieckiem.

6. "Moja podróż bez granic - english for travel" Autor: Agnieszka Krzysztoszek; kwota dofinansowania 2000 zł.

Warsztaty językowe dla grupy dorosłych w wieku 30+ mieszkańców gminy Wilga, dla których brak podstawowej znajomości języka angielskiego stanowi barierę w podróżowaniu, poznawaniu innych kultur i rozwijaniu siebie. Spotkania prowadzone są w blokach dwugodzinnych, raz w tygodniu w GOK - u. Uczestnicy kursu "przenoszą" się do różnych zakątków świata i ćwiczą swoje umiejętności językowe w różnych typowych sytuacjach dla podróżnika takich jak: podróż samolotem, zakwaterowanie w hotelu, zamówienie posiłku w restauracji itp.

7."Ocalić od zapomnienia" Autor: Wiesława Woźniak; kwota dofinansowania 2000 zł. zajęcia dla dzieci uczęszczających do PSP w Mariańskim Porzeczu.

Realizowany projekt przybliży młodemu pokoleniu minione czasy, poszerzy ich zainteresowania, a także rozwinie pasje do tworzenia. Produkty z warsztatów i spotkań ozdobią sale lekcyjne i katechetyczne, wzbogacą zasoby biblioteki, umilą spotkania rodzinne. Piosenki z którymi zapoznają się uczestnicy spotkań będą prezentowane podczas uroczystości środowiskowych (np. "Dzień Babci i Dziadka, "Andrzejki", "Jasełka" itp.)

Wszystkie wymienione inicjatywy cieszą się dużym zainteresowaniem o czym świadczy brak miejsc w poszczególnych grupach.

Mamy nadzieję że projekty te wydobędą z mieszkańców gminy Wilga potencjał do działań kulturalnych i społecznych, zaangażują lokalną społeczność we wspólne przedsięwzięcia i wyłonią liderów środowiskowych. Dzięki międzypokoleniowym działaniom nastąpi aktywizacja i integracja społeczna, będziemy mogli prowadzić nasze działania bardziej świadomie i odpowiedzialnie. Bowiem misją naszej placówki jest rozpoznawanie, rozwijanie i zaspokajanie potrzeb kulturalnych społeczności lokalnej, szeroko pojęta edukacja kulturalna oraz działania na rzecz wspólnoty świadomie uczestniczącej i współtworzącej swoją "małą ojczyznę".